XLVIV. zasedání Implantologického klubu České republiky

49. sympozium Implantologického klubu ČR

 
Implantologové ve Valašském království

Implantologickému klubu ČR se stává Česká republika malá. Svá sympozia již pořádal v Jihoafrické republice, na Novém Zélandu či v Itálii nebo v Rakousku, proč to nezkusit ve Valašském království? 49. zasedání IKČR se tedy konalo na farmě Bolka Polívky v Olšanech.
Dopolední program obstarala osobnost označovaná jako „otec piezochirurgie“, dr. Tomaso Vercellotti. Tento známý italský implantolog informoval naši odbornou veřejnost o stále populárnější technice ultrazvukového řezání kosti. Piezochirurgickým přístrojem se pracuje s minimálním tlakem, řezy jsou tenké, přesné, díky kavitačnímu efektu málo krvácejí a hojí se daleko rychleji, než po preparaci rotačními nástroji. Pozoruhodnou vlastností této techniky je, že koncovka přístroje preparuje pouze mineralizovanou tkáň, zatímco měkkou tkáň nenarušuje. Piezochirurgie se používá v kostní chirurgii, v ortodoncii, k extrakci ankylotických zubů a v implantologii k laterálnímu i k internímu sinus liftu či k preparaci kostního lože implantátu. Zde díky své schopnosti rozrušovat pouze tvrdé tkáně zabraňuje poškození n. alveolaris inf. Dr. Vercellotti předložil vlastní klasifikaci kvality a kvantity kosti a teoreticky zdůvodnil svůj nový koncept inzerce implantátů pomocí piezochirurgie. O překlad zajímavé přednášky se postarala dr. G. Pavlíková (Praha).
Odpolední program zahájil dr. Stefan Ihde (Švýcarsko) další ze série přednášek o ortopedických principech v dentální implantologii. Pozornost tentokrát věnoval imediátnímu zatížení implantátů. Svým osobitým kontroverzním přístupem současně zaujal i vzbudil pochybnost. Program sympozia uzavřel dánský implantolog dr. Erland Freij působící v Německu. V přednášce nazvané „Tipy a triky úspěšné implantologické léčby“ přehledně a atraktivně předal posluchačům řadu zajímavých zkušeností praktického implantologa. Zdůraznil zásadní odlišnost implantací v horní a v dolní čelisti a prezentoval pravidlo „80/20“: 20 % „nejlepších“ pacientů přináší implantologovi 80 % jeho zisku. Tomu doporučil podřídit organizaci pracoviště. I obě odpolední přednášky byly předneseny v angličtině a překládal je dr. J. Krug (Praha).
Příští sympozium Implantologického klubu bude jubilejní a výjimečné. Ponese číslo 50 a bude se konat společně s Pražskými dentálními dny. Ve Smetanově síni Obecního domu v Praze vystoupí dne 10. října 2008 jedna z nejvýznamnějších osobností současné dentální implantologie, prof. Steven E. Eckert (Mayo Clinic, USA). Podrobnosti najdete jako obvykle na www.ikcr.cz a jste srdečně zváni.

 

doc. MUDr. A. Šimůnek, CSc.
Hradec Králové

 

XLVIV. zasedání Implantologického klubu České republiky

Termín - 13. června až 15. června 2008

Místo: farma Bolka Polívky - Olšany

 

Odborný program:

Sobota 14. června 2008

 

 

 

 


 

... fotogalerie farma Bolka Polívky  ...