XXV. zasedání Implantologického klubu České republiky

    K jubilejnímu pětadvacátému setkání si téměř stovka implantologů vybrala prostory moderního hotelu Jana v Prešově. O program se postarala pětice našich a zahraničních přednášejících. Prvním z nich byl dr. Stefan Ihde, švýcarský implantolog a majitel významného dentálního depa. V německy předneseném sdělení překládaném do češtiny dr. Ihde představil teorii bazální oseointegrace a vlastní typ BOI implantátů. Tyto implantáty se skládají z jednoho nebo dvou nad sebou uložených horizontálních prstenců a vertikální pilířové části. Zavádějí se z vestibulárního svahu alveolárního výběžku. Prstence jsou po obvodu oseointegrovány v kompaktě, zatímco spojovací střední část je uložena v měkčí spongioze a zajišťuje odpružení pilířové části implantátu. Z hlediska biomechaniky se tedy implantát chová podobně jako zub. BOI implantáty jsou nenáročné na nabídku alveolární kosti a podle předložené statistické studie by měly být vysoce spolehlivé. Dr. Ihde přesvědčil posluchače o tom, že úspěšné mohou být i implantáty atypického designu, ale zároveň velmi sporným způsobem argumentace vzbudil údiv a kritiku podstatné části publika. Minula doba, kdy čeští stomatologové vzhlíželi obdivně ke všemu, co se k nim dostalo přes západní hranice.
    Další přednášející, dr. Oleg Surov, přiletěl z litevského Kaunasu. Implantologií se zabývá dvacet let, zavedl 9000 implantátů a na jeho přednášce to bylo patrné. Byla vedena v ruštině, bez překladu, vyvolala ovace a v soutěži o nejsympatičtějšího přednášejícího v historii Implantologického klubu by dr. Surov nejspíše zvítězil. Tématem byl subkortikální implantát dle Surova. Tento implantát používaný především v distálních partiích dolní čelisti lze připodobnit k nízkému trojrozměrnému implantátu čepelkovému. I zde se potvrdilo, že konzervativita oficiální světové implantologie je nejspíše přehnaná a že mohou fungovat i jiné typy implantátů než šroubové.
    Odpolední program byl zajištěn tuzemskými autory. Nejprve dr. František Slíva informoval o zkušenostech s ošetřením bezzubé čelisti podmíněně snímatelnými náhradami vyrobenými technologií Cresco, poté se dr. Radek Mounajjed zabýval hybridními náhradami kotvenými pomocí implantátů a závěrem se dr. Jiří Krug věnoval rehabilitaci rozsáhlých defektů horní čelisti s využitím kostních transplantací a dentálních implantátů. Přednášky byly fundované a vyvolaly obsáhlou diskuzi, která byla poučením pro všechny přitomné.
    Jubilejní zasedání implantologů bylo příjemné, velmi zdařilé a dokazující stále vzestupnou úroveň české implantologie. Příští setkání je plánováno na 7. prosince 2002 a bude se konat v Luhačovicích.

doc. MUDr. Antonín Šimůnek, CSc.